Połącz kropki

Szczęście zaczyna się w wyobraźni.

Czekasz na szczęście? Musisz być pewna jak wygląda, by go nie przeoczyć. A przecież w natłoku bodźców, obrazów, dźwięków, łatwo czegoś nie dostrzec.

Czego potrzebujesz do szczęścia? Jakich przedmiotów, zdarzeń, doświadczeń, ludzi? Co, pośród wszystkiego co zewnętrzne, jest wyzwalaczem pożądanego stanu.  Bo przecież szczęście, to totalnie subiektywne odczucie.

Ktoś może doświadczać szczęścia szybując na lotni nad wiosennymi łąkami. Ktoś inny, skacząc w tłumie, na koncercie ulubionej kapeli. Jeden znajdzie je w uśmiechu dziecka, kto inny w duchowym uniesieniu.  Jeden studiując wyciąg z konta, inny świętując urodziny w gronie przyjaciół.

Szczęście nie jest stanem permanentnym. Szczęśliwym się bywa. Z różną częstotliwością i natężeniem. To stan duszy, umysłu i ciała.

A zatem, co czyni cię szczęśliwą?

Czy nie gonisz za jakimś niejasnym wyobrażeniem? Niedoprecyzowanym w kształcie, kolorze, temperaturze? Otoczonym niewyraźnymi dźwiękami, ludźmi bez imion i twarzy. Miejscami, nie dającymi się znaleźć na mapie.

Jakie ma być twoje szczęście. Nie takie jak tu i teraz? To za mało danych.

Każda konstrukcja potrzebuje danych. Bardzo dokładnych wyliczeń i pomiarów. Diagnostyki miejsca, certyfikatów urządzeń. A szczęście przecież, to najważniejszy projekt życia.

Czemu zatem zostawiasz go przypadkom. Samobudująca się wieża może przypominać domek z piasku, patyków lub kopiec termitów. Będzie ci w nim wygodnie? Komfortowo?

A zatem?

Na jakich wartościach oprzesz projekt?

Sukces zawodowy, awans, prestiż, pozycja społeczna?

Rodzina, partner, dzieci, ciepły w środku, bezpieczny z zewnątrz?

Kariera, sława, scena, oklaski?

Samorealizacja, życie pasją i z pasją?

Wolontariat, dobro planety, świata, bieszczadzkich niedźwiedzi?

Szerzenie wybranej idei?

Miłość, zdrowie, podróże?

Wypunktuj to, co czujesz. Przy czym ogarnia cię błogostan, lub zdrowa ekscytacja.

A potem stwórz szablon, matrycę z zaznaczonymi celami i wartościami i przyłóż do życia jakie prowadzisz.  Zaznacz punkty wspólne, połączone zbiory, kierunki. Oceń w skali 1:10 na ile spójne jest tu i teraz, z wizja szczęścia. Spełnionego życia. Zadowolenia z siebie, wypełnianej misji.

Zdarza ci się mówić, że twoje życie jest do bani? A może to kwestia małych korekt w projekcie. Zmiany parametrów.

Może nie jesteś typem korpo wilka. Wydaje ci się, że to sposób na szczęście? Być może jest, ale nie dla ciebie.  A jeśli jesteś introwertykiem, samotnym artystą, znajdującym ukojenie w ciszy, na odludziu? Tam stworzysz dzieło życia, nie oszukując się, że tradycyjna rodzina da ci satysfakcję. Może otoczysz się psami, kotami, sukulentami i będzie ci z tym najlepiej na świecie.

Własna wizja, osobista skala, indywidualny system wartości. Wyskoczenie choć na chwilę z kolein codzienności, ram tradycji.

Cokolwiek kochasz, da ci szczęście. Wszystko, do czego się naginasz, łamiesz wolę, tłamsisz charakter, pogrąży cię w otchłaniach nijakości, bylejakości, depresji.

Znajdź swoje kropki i zacznij je łączyć. Znajdź te wszystkie momenty, miejsca i ludzi, z którymi wzrastasz, przy których czujesz bezpieczeństwo i spokój. Znajdź te miejsca w sobie, w których czujesz się najlepiej.

Tak powstaje tajemnicza mapa skarbów. Tych na wyciągnięcie ręki, na odległość wzroku, na jedno bicie serca.

Komentarze