Kiss me baby

Skoro dziś dzień pocałunku  to mam dla was garść wyszperanych ciekawostek z dziedziny filematologii.

Czy pocałunek jest tak stary jak ludzkość trudno powiedzieć. Bo usta były w ludzkim posiadaniu wcześniej niż zdolność pisania. Tak więc, pierwsze wzmianki odnaleźć można w pismach sanskryckich, Starym i Nowym Testamencie i oczywiście w sławetnej Kama Sutrze.

Bywał pocałunek zwieńczeniem umowy ślubnej i handlowej. Stanowił przejaw szacunki, dla władcy, kapłana, bóstwa. Całowano w usta, policzek, czoło, stopę.

Freud  przypisuje pocałunki do pierwotnego instynktu ssania, natomiast antropolodzy skłonni są łączyć przyjemność pocałunku, z pierwotną przyjemnością czerpaną z jedzenia. Specjalista od pocałunków Sheril Kirshenbaum, wywodzi źródło pocałunku z prymitywnej czynności obwąchiwania.

Eskimosi, Polinezyjczycy i Malezyjczycy zamiast pocałunku pocierają się nosami. Ta atawistyczna czynność ma za zadanie odkryć zapach drugiego człowieka a poprzez niego stan zdrowia drugiej osoby.

Pocałunki są bardzo intymną sferą kontaktu i dlatego pozwalamy sobie na nie tylko wśród bliskich osób. Buziak w policzek, w czoło, czy szarmancki pocałunek w rękę.
Tak naprawdę, jednak kiedy myślimy o pocałunkach mamy na myśli te pomiędzy zaangażowaną emocjonalnie parą. Pierwsze muśnięcia, namiętności i ogień.

A za tym idzie poprawa mięśni twarzy, zapobieganie próchnicy, endorfiny i ogólnie lepsze samopoczucie.

I jeszcze kilka liczb. Pocałunki zajmują nam średnio 20tysięcy minut życia, a każda minuta spala 26 kalorii. Rekordowy pocałunek trwał 30 godzin. Na ziemi pocałunkom oddaje się ok 6 miliardów ludzi.

Całują się też niektóre zwierzęta.

W tym całym elaboracie nie chodzi o teorię. W całowaniu ważna jest praktyka. Praktykujcie więc zdrowo kochani, z tym jedynym, bezpiecznym i zdrowym. Bo tylko zdrowy pocałunek przysporzy nam zdrowia, szczęścia i radości.
Czego niniejszym sobie i Wam życzę.

A ponieważ dzień pocałunku jest w kalendarzu dziwnych świąt więcej niż raz, znaczy to, jak ważne to święto.
Miłego celebrowania.

PS. Według tego samego kalendarza dzisiaj jest również dzień podłości, ale to świętowanie chyba sobie darujemy.

*filematologia- nauka o całowaniu

Komentarze